SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W HUMINIE W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
- WPROWADZENIE
Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice. Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.
Wychowanie to proces wspomagania młodego człowieka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, intelektualnej, społecznej i duchowej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży.
Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.
Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie. Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.
Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni.
Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas zajęć z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
- ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE .
-
- Wychowanie do wartości: bezpieczeństwo, dyscyplina, kreatywność, odpowiedzialność, lojalność, nauka, zrozumienie, wspólnota, piękno, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, uczciwość, poważanie, tradycja, wolność, pasja, niezależność, prawość, rodzina, rozwój, prawda, porządek, patriotyzm, życzliwość, otwartość, wrażliwość, pracowitość.
- Kształtowanie postaw: obywatelskich, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji.
-
- Współudział rodziców w organizacji uroczystości i wycieczek szkolnych.
-
- Organizowanie integracyjnych spotkań w relacji – nauczyciel – rodzic –uczeń.
-
- Przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania dziecka w szkole – rozmowy.
-
- Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów.
- Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i aspiracji uczniów.
-
- Indywidualizowanie pracy dydaktycznej pod względem treści i możliwości uczniów.
Zakładamy, że w wyniku systematycznego, skorelowanego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, wiarygodni, odpowiedzialni, wytrwali, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni, życzliwi przedsiębiorczy, aby nie stosowali przemocy słownej, fizycznej i psychicznej, mieli wysoką kulturę osobistą i gotowość do uczestnictwa w kulturze. Ważne jest też, aby uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata oraz rozwijali swoje zainteresowania i pasje.
- OBOWIĄZUJĄCE AKTY PRAWNE
- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024, poz. 737),
- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej art. 48 ust. 1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust. 1,
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn. zm., art. 33 ),
- Ustawa z 28.07.2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1606),
- podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025,
- Statut Szkoły.
Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
-
- obowiązujące akty prawne;
- dotychczasowe doświadczenia szkoły;
- zebrane od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku;
- diagnoza sytuacji wychowawczej i sytuacji zagrożeń w szkole, czynniki ryzyka i
czynniki chroniące;
-
- przewidywane zmiany w szkole, środowisku i kraju oraz na świecie (m.in. stan epidemii), mogące mieć wpływ na proces wychowania;
- wnioski z ankiety przeprowadzonej we wrześniu 2023r wśród uczniów i ich rodziców
- standardy ochrony małoletnich
W wypadku wprowadzenia nauki hybrydowej lub zdalnej zostaną zastosowane następujące
modyfikacje:
- Nauczyciele wychowawcy mają obowiązki:
- sprawdzenie oraz analiza możliwości realizowania kształcenia na odległość przez nauczycieli i uczniów;
- powiadomienie rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka w szkole.
- uwzględnianie zasad higieny wzroku w trakcie zajęć lekcyjnych oraz zadanych pracach domowych.
- Dyrektor ustala we współpracy z nauczycielami, tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas oraz na zajęciach realizowanych w formach pozaszkolnych, uwzględniając w szczególności:
- równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia;
- zróżnicowanie zajęć w każdym dniu;
- możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia;
- łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia;
- ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.
- Monitorowanie przyczyn nieobecności uczniów na lekcjach zdalnych, problemów technicznych uczniów z włączaniem się na lekcje zdalne. Wspieranie uczniów w przezwyciężaniu problemów.
- Podejmowanie działań zapobiegających wykluczeniu uczniów z nauczania – dostosowanie metod i form nauczania do sytuacji rodzinnej uczniów.
- Wspieranie uczniów oraz rodziców uczniów w organizacji procesu nauki zdalnej – wypożyczanie sprzętu TIK niezbędnego do nauki.
- Współpraca nauczycieli, wychowawców, specjalistów we wspieraniu uczniów z problemami.
- Egzaminy zostaną zorganizowane i przeprowadzone w warunkach rekomendowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia w sposób możliwie najbardziej bezpieczny.
- NAJWAŻNIEJSZE CELE WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI
Cele wynikający z badań ankietowych przeprowadzonych wśród grupy uczniów:
- Zapobieganie niepożądanym zachowaniom wśród uczniów.
- Rozwój kompetencji społecznych, nauka asertywności, tolerancji i empatii.
- Rozwój poczucia wspólnoty szkolnej i klasowej.
- Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
Cele wynikające z badań ankietowych przeprowadzonych wśród grupy rodziców:
- Zagwarantowanie wysokiego poziomu nauczania przez szkołę.
- Dbanie o rozwój zainteresowań, uzdolnień i aspiracji uczniów.
- Indywidualizowanie pracy dydaktycznej pod względem treści i możliwości uczniów.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole.
- Współpraca między nauczycielem – rodzicem –uczniem.
Pozostałe cele:
- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.
- Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.
- Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.
- Ograniczenie i likwidowanie czynników ryzyka, które zaburzają prawidłowy rozwój
i dezorganizują zdrowy styl życia.
- Uczenie zachowań chroniących w obliczu zagrożenia epidemicznego – mycie i dezynfekcja rąk, zasłanianie ust i nosa, unikanie dużych skupisk ludzi, zachowywanie dystansu społecznego, budowanie odporności przez zdrowy styl życia i odpowiednią dietę.
- Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.
- SYLWETKA ABSOLWENTA SZKOŁY
Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Jest pogodny, ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Posiada umiejętność komunikowania się, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju. Działania zawarte w programie wychowawczo – profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Absolwent jest:
- dobrym obywatelem, świadomym swych praw i obowiązków, posiadającym godność, poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych;
- człowiekiem aktywnym, otwartym, ciekawym świata i wiedzy, ma różnorodne zainteresowania, chętnie gromadzi różne wiadomości;
- człowiekiem uczciwym, życzliwym, tolerancyjnym i odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła, kierującym się zasadami moralnymi;
- człowiekiem dbającym o własny rozwój duchowy, wrażliwym na piękno, szanującym dorobek ludzkości w dziedzinie kultury i sztuki;
- człowiekiem dbającym o zdrowie i kondycję fizyczną oraz świadomym ich zależności od stanu środowiska naturalnego.
- UCZESTNICY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY.
Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy
programu:
Rada Pedagogiczna
- Ma obowiązek niesienia pomocy dzieciom, które padły ofiarą przemocy lub przestępczości.
- Ma obowiązek ścisłej współpracy z GOPS-em, policją i sądem dla nieletnich (w razie potrzeby).
- W zdecydowany sposób reaguje na obecność w szkole obcych osób, które swoim podejrzanym zachowaniem mogą stwarzać zagrożenie dla ucznia.
- Współpracuje z instytucjami w organizowaniu różnych form spędzania czasu
wolnego, szczególnie jeśli chodzi o dzieci z rodzin biednych i patologicznych.
- Przestrzega i uczy zasad zachowania się w czasie zagrożenia epidemicznego.
Dyrekcja
- Dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole.
- Współpracuje z Samorządem Uczniowskim.
- Stwarza warunki do realizacji Konwencji Praw Dziecka.
- Umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej i religijnej.
- Czuwa nad realizacją obowiązku szkolnego.
- Organizuje szkoleniowe rady pedagogiczne dla nauczycieli, umożliwia im udział
w doskonaleniu zawodowym, wspomaga w tym zakresie
Nauczyciele
- Mają obowiązek reagowania na przejawy niedostosowania społecznego.
- Swoją postawą i działaniami wspierają rozwój psychofizyczny uczniów.
- Wskazują uczniom pozytywne formy wypoczynku.
- Udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych.
- Przygotowują do rozpoznawania podstawowych wartości.
- Kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka.
- Odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem w czasie wycieczek, wyjść itp.
- Przypominają uczniom o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu zasad sanitarnych
Wychowawcy klas
- Prowadzą działania edukacyjne dla rodziców.
- Dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego.
- Współpracują z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
- Poznają w miarę konieczności warunki życia i nauki swych wychowanków.
- Sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami.
- Kształtują właściwe relacje między uczniami, uczą tolerancji, poszanowania godności,
propagują prawa i obowiązki ucznia oraz człowieka.
- Uczą pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości.
- Kształtują umiejętność pracy w zespole.
- Realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele ujęte w „Programie wychowawczo-
-profilaktycznym szkoły”.
Rodzice i Rada Rodziców
- Rodzice i nauczyciele współpracują ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia
dzieci.
- Mają prawo do poznania zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych w danej
klasie i w szkole.
- Rada Rodziców podejmuje działania wspierające proces wychowawczy szkoły, uchwala we współpracy z Radą Pedagogiczną „Program wychowawczo - profilaktyczny szkoły”.
- Współdecyduje o formach pomocy dzieciom.
- Wspomaga realizację celów i zadań statutowych szkoły.
- Przypominają dzieciom o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu zasad reżimu
- sanitarnego do czasu odwołania stanu epidemii w kraju. Sami dają dobry przykład w tym zakresie.
Samorząd Uczniowski
- Reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego wobec dyrektora
i grona pedagogicznego.
- Podejmuje działania dotyczące życia uczniów w szkole.
- Propaguje ideę samorządności oraz demokracji.
- Angażuje uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły.
- Dba o dobre imię i honor szkoły.
- Wyraża za pośrednictwem opiekuna opinię dotyczącą problemów społeczności
uczniowskiej.
- Współdecyduje o organizacji wycieczek oraz imprez klasowych i szkolnych
OBSZAR
ZADANIA
FORMY REALIZACJI
OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA
REALIZACJĘ
Zdrowie – edukacja zdrowotna
- zapoznanie z zasadami dbałości o zdrowie własne i innych oraz budowania odporności, kształtowanie umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego zdrowemu stylowi życia;
-nabycie podstawowej wiedzy na temat stresu i radzenia sobie z nim;
- zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej;
-przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym;
- kształtowanie świadomości dotyczącej
wykorzystania ruchu w życiu człowieka jako
skutecznego sposobu dbania o zdrowie fizyczne
-pogadanki na zajęciach z wychowawcą i innych lekcjach, zakup tematycznych pomocy dydaktycznych
- gazetki na temat zdrowego stylu życia
- poradniki w formie gazetek zachęcające do
zainteresowania ekologią i środowiskiem
- obchody związane z Dniem Ziemi
- uwrażliwienie uczniów na segregację wtórną (przeprowadzenie zbiórki makulatury, baterii i nakrętek)
- wychowawcy, nauczyciel biologii, przyrody, WF-u,
p. dyrektor
- n-l biologii i przyrody, wychowawcy
- wychowawcy
- nauczyciel przyrody, biologii, W-F-u
- nauczyciel przyrody, biologii, WF-u
- nauczyciel przyrody
- samorząd uczniowski
i psychiczne;
-rozwijanie umiejętności podejmowania działań
na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku;
-kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, umiejętności adekwatnego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki.
- umożliwienie zaspokojenia podstawowych potrzeb: autonomii, akceptacji, zaistnienia, pokazania się, sukcesu, bycia potrzebnym;
- ,,walka” z hałasem
- walka z wszawicą we współpracy z pielęgniarką
- uczestnictwo w szkolnych, międzyszkolnych,
gminnych i powiatowych zawodach sportowych
- udział uczniów w zajęciach sportowych ze
środków AA
- udział w imprezach sportowych organizowanych przez MGOK w Bolimowie
- spotkania z pielęgniarką
- przestrzeganie zasad BHP na każdej lekcji
-profilaktyka antytytoniowa i antynarkotykowa
w środowisku szkolnym
-przygotowywanie sałatek i innych posiłków m.in. na imprezy klasowe i szkolne. Szkodliwe działanie słodyczy i „śmieciowego jedzenia”
- nauczyciel WF-u
- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
- nauczyciel WF-u
- wszyscy nauczyciele
- nauczyciel WF-u, wszyscy nauczyciele
- p .dyrektor, wszyscy nauczyciele
- wszyscy nauczyciele
- wychowawcy,
Stres jako problem społeczny
Wspieranie rozwoju osobistego, pomoc w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, konfliktowych, kryzysowych
Realizacja programu „Ratujemy i uczymy ratować”
Realizacja programów profilaktycznych
- przestrzeganie ścisłych zasad higieny (częste mycie rąk i twarzy, dezynfekcja rąk), pogadanki i gazetki dotyczące zasad
bezpieczeństwa obowiązujących w czasie zagrożenia ewentualnego powrotu pandemii
- “Program dla Szkół”- produkty mleczne w kl. I-V
- dzień sportu
Diagnozowanie, trening, rozwój osobisty,
rozwijanie umiejętności rozładowywania stresu, warsztaty,
Praca w grupie, indywidualne poradnictwo, coaching, zajęcia z wychowawcą z wykorzystaniem filmu o agresji i jej unikaniu
- zajęcia z pierwszej pomocy
- wycieczka do Akademii Bezpieczeństwa i Ratownictwa
- „Dopalaczom mówimy stop wybieramy zdrowie”
- Trzymaj formę”
„Kryształowy uśmiech mam, bo o zęby dbam”
- „Skąd się biorą produkty ekologiczne”
- wszyscy nauczyciele
- p. dyrektor
- nauczyciel WF-u
- wychowawcy, nauczyciele, p. dyrektor, PPPP
- wychowawcy, nauczyciele
- wychowawcy,
Nauczyciele
- nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej
Nauczyciele
Relacje – kształtowanie postaw społecznych
- kształtowanie podstawowych umiejętności właściwej komunikacji stanowiącej podstawę współdziałania w grupie;
- kształtowanie podstawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób;
-rozwijanie umiejętności formułowania
wniosków na podstawie obserwacji i własnych
-realizacja planów wychowawczych spójnych
z „Programem wychowawczo- -profilaktycznym
szkoły” oraz „Planem pracy szkoły”
- organizowanie konkursów czytelniczych
i recytatorskich
- pogadanki z uczniami, jak należy zachować się w obliczu wojny, w stosunku do kolegów i koleżanek przybyłych z Ukrainy
- integrowanie społeczności klasowej i wewnątrzszkolnej (wspólne wyjazdy, wycieczki, uroczystości klasowe i szkolne)
- budowanie poczucia bezpieczeństwa w szkole
(dyskusje z uczniami)
- udzielanie uczniom i ich rodzicom odpowiedniej pomocy i wsparcia (udzielanie informacji jakiego wsparcia może udzielić szkoła oraz do jakich
instytucji mogą zwrócić się po pomoc)
- sprawdzanie zeszytów uczniów i ich stosunku do przedmiotu
- wychowawcy
- nauczyciel j. polskiego
- wszyscy nauczyciele, wychowawcy
- wszyscy nauczyciele, wychowawcy
- wszyscy nauczyciele, wychowawcy,
p. dyrektor
- wszyscy nauczyciele, wychowawcy
- wszyscy nauczyciele, wychowawcy
- wszyscy nauczyciele, wychowawcy,
p. dyrektor
- wszyscy nauczyciele
doświadczeń;
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy (samorząd uczniowski, klasa, drużyna, koła zainteresowań itp.);
-kształtowanie umiejętności nawiązywania
i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej;
- rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób; znaczących, autorytetów i rodziny w życiu człowieka;
-przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego
oceniania zachowania własnego i innych ludzi;
-zapoznanie z podstawowymi prawami
i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz
członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju;
-umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów;
- dbałość o poprawność ortograficzną, gramatyczną i leksykalną
- zajęcia dodatkowe z języka polskiego
- zajęcia logopedyczne
- wprowadzenie dodatkowych godzin nauki języka polskiego dla cudzoziemców i zajęć wyrównawczych
- wolontariat: ,,góra grosza”, ,,zbiórka dla powodzian”
- pomoc uczniom słabszym z trudnościami w uczeniu się
- niesienie bezinteresownej pomocy w sytuacjach losowych
- czytanie dzieciom przez młodzież naszej szkoły np.: w oddziale przedszkolnym (podczas długiej przerwy, oczekiwania na odwóz)
-powołanie wśród uczniów sekcji organizacyjnej,
dekoracyjno-porządkowej, teatralnej i imprez
- nauczyciel j. polskiego
- nauczyciel j. polskiego
- nauczyciel logopeda
- nauczyciel j. polskiego i edukacji wczesnoszkolnej
- samorząd uczniowski
- nauczyciele
- Nauczyciel WDŻWR
- nauczyciele, samorząd
uczniowski
- samorząd uczniowski
- rozwijanie samorządności
-wolontariat, krzewienie idei wolontariatu
Realizacja projektów
- stała kontrola zachowań pozytywnych i negatywnych
– kontrola zapisów w dziennikach lekcyjnych
- odwoływanie się do kodeksu zachowania
- apele w ciągu roku szkolnego (raz w miesiącu)
- apele w miarę bieżących potrzeb
- pasowanie na czytelnika
- andrzejki
- mikołajki
- wigilia
- zabawa choinkowa
- powitanie wiosny
- Dzień Dziecka
- Dzień Babci i Dziadka
„Kreatywna matematyka”
„Dzień Matematyki – Matematyka, sztuka i kreatywność”
- samorząd uczniowski
- wychowawcy, nauczyciel dyżurujący (karta monitoringu
zachowań negatywnych)
- p. dyrektor, wychowawcy
-wychowawcy
- nauczyciele dyżurujący
- samorząd uczniowski, uczniowie klas IV - VIII
- p. dyrektor, nauczyciele
- nauczyciel bibliotekarz
- samorząd uczniowski
- wychowawcy
- nauczyciel katecheta
- wychowawcy, samorząd uczniowski, Rada Rodziców
- wychowawcy
- wychowawcy, nauczyciele, Rada Rodziców
- wychowawcy
nauczyciele klas I-III
Nauczyciele klas IV-VIII
Kultura – wartości, normy, wzory zachowań
- rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników
i mediów na zachowanie;
- kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych, dbałość o język i kulturę wypowiadania się;
- kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej
przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami
i tradycją;
- przeciwdziałanie dyskryminacji;
- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury;
- inspirowanie do podejmowania aktywności
- i inicjatyw oraz pracy zespołowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia;
- rozpoczęcie roku szkolnego
- zakończenie roku szkolnego
- wycieczki szkolne według harmonogramu
w bieżącym roku 2024/2025
- akademie szkolne z okazji świąt narodowych oraz uroczystości szkolne wg harmonogramu w bieżącym roku 2024/2025
- imprezy wewnątrzszkolne
- Dzień Edukacji Narodowej
- bieg przełajowy
- Konstytucja 3 Maja
- konkursy czytelnicze
- p. dyrektor
- p. dyrektor
- wychowawcy, nauczyciele
- wychowawcy,
- wyznaczeni nauczyciele
- samorząd uczniowski
- SU, RR
- nauczyciel Wf-u
- wyznaczeni nauczyciele
- według harmonogramu
- nauczyciel j. polskiego
-kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw;
- kształtowanie postaw
Patriotycznych
Warsztaty profilaktyczne
- konkursy plastyczne
- udział w olimpiadach i konkursach tematycznych
- wykorzystywanie informacji dotyczących
regionu na lekcjach
- karta rowerowa
-organizowanie wycieczek po najbliższej okolicy z uwzględnieniem miejsc o znaczeniu historycznym
- uczestnictwo w regionalnych imprezach ludowych organizowanych przez MGOK
- udział w koncertach i wystawach
- nauka pieśni patriotycznych na lekcjach muzyki
- „Co robią uczucia” spotkanie z pisarką Tiną Oziewicz
- Warsztaty o uczuciach – współpraca z MGOK
- nauczyciel plastyki, ed. przedszkolnej i n –le ed. wczesnoszkolnej
- nauczyciele
- nauczyciele
- nauczyciel techniki
- Wychowawcy
- nauczyciele, wychowawcy
- wychowawcy, nauczyciel plastyki i muzyki
- nauczyciel muzyki
nauczyciele klas I-II
nauczyciele klas I - III
Bezpieczeństwo – profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)
- zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych;
-kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyjno- -komunikacyjnych;
- kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów, respektowanie ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu
i multimediów;
- działania profilaktyczne zapobiegające i
uświadamiające negatywne skutki zażywania
środków odurzających i psychoaktywnych takich
- spotkania z przedstawicielami różnych służb - działanie prewencyjne (spotkanie z przedstawicielami służb)
- realizacja programu wychowania do życia
w rodzinie w klasach IV-VIII
- wyszukiwanie informacji z dostępnych źródeł – - Internet, telewizja, gazety
- edukacja informatyczna
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- uczenie bezpiecznego korzystania z zasobów
internetowych
- uświadomienie zagrożeń związanych z dostępem do Internetu poprzez gazetki oraz pogadanki na godzinie wychowawczej i na lekcjach informatyki
- gazetki związane z tematyką uzależnień w ciągu roku szkolnego
- p. dyrektor, społ. zastępca
- nauczyciel WDŻWR
- wszyscy nauczyciele
- nauczyciele informatyki, n-le ed. Wczesnoszkolnej
- nauczyciele informatyki
- wychowawcy,
- nauczyciele informatyki
- wychowawcy, nauczyciele informatyki
- wychowawcy, wszyscy nauczyciele
jak; alkohol, narkotyki, dopalacze itp.;
- propagowanie wiedzy na temat nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych i związanych z nimi uzależnieniami;
- redukowanie agresywnych zachowań, poprzez rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktów (podstawy negocjacji i mediacji);
- dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach;
-dostarczenie informacji na temat zachowań ryzykownych oraz czynników chroniących;
- apele
- dni matematyczne
- rozmowy z wychowawcami i specjalistami
- stała współpraca z MGOPS-em
- kolonie
- dyżury nauczycieli na przerwach
- pomoc doraźna ze strony szkoły i Rady Rodziców
- współpraca z ośrodkiem zdrowia
- korzystanie przez dzieci z rodzin ubogich z darmowych obiadów
- p. dyrektor
- nauczyciele matematyki i ed. wczesnoszkolnej
- wychowawcy,
specjaliści
- p. dyrektor, społ. zastępca
- wszyscy nauczyciele,
- p. dyrektor
- p. dyrektor
- p. dyrektor
- kształtowanie świadomości na temat „złego dotyku”
- skrzynka zaufania na korytarzu szkolnym
- udział uczniów z rodzin ubogich w wyjazdach organizowanych przez MGOK
- pilnowanie, aby było przestrzegane ustalone prawo wewnątrzszkolne i wewnątrzklasowe; konsekwencja w działaniu
- projekcje filmów edukacyjnych
- praktyczne przejścia przez przejście dla pieszych, zwrócenie uwagi na oznaczenia (znaki)
- pogadanki na zajęciach z wychowawcą, rozmowy indywidualne, współpraca z MGOPS-em
- p. dyrektor
- wychowawcy, wszyscy nauczyciele
- nauczyciel WDŻWR
- nauczyciele
- wychowawcy, opiekun sprawujący opiekę w busie
- wychowawcy, nauczyciele,
dyrektor
- EWALUACJA
W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki. W tym celu na początku roku szkolnego należy przeprowadzić wśród uczniów, rodziców i nauczycieli ankiety. Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego i opracować wnioski do pracy na następny rok szkolny.
Narzędzia ewaluacji:
- Sprawozdania wychowawców z realizacji Programów Wychowawczo-Profilaktycznych klas,
- Ankieta skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli na temat bezpieczeństwa w szkole,
- Ankieta skierowana do uczniów, dotycząca ich postaw i zainteresowań,
- Ankieta skierowana do rodziców, dotycząca osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych dziecka, ze wskazaniem kierunku działań do dalszej pracy oraz kwestionariusz ankiety pozwalający stworzyć sylwetkę absolwenta naszej szkoły,
- Ankieta skierowana do nauczycieli, której celem będzie uzyskanie informacji na temat realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i ewentualnej jego modyfikacji,
- Analiza dokumentów,
- Obserwacje,
- Wywiady z uczniami, rodzicami, nauczycielami i dyrektorem szkoły
REKOMENDACJE NA ROK SZKOLNY 2024/2025
- Prowadzić rozmowy z uczniami w sytuacjach konfliktowych i próbować rozwiązywać konflikty na bieżąco.
- Wskazywać uczniom sposoby radzenia sobie z emocjami (rozmowy z wychowawcami w klasach, pogadanki na zajęciach z wychowawcą)
- Rodzicom i uczniom wskazywać możliwość rozmowy i systematycznych konsultacji (jeśli zachodzi taka potrzeba) z pedagogiem specjalnym dyżurującym w szkole.
- W sytuacjach problematycznych kierować uczniów na rozmowę z pedagogiem specjalnym dyżurującym w szkole (w razie potrzeby z rodzicami).
- W razie potrzeby kierować uczniów na spotkanie z psychologiem w poradni specjalistycznej.
- Bardziej stanowczo reagować na wszystkie niewłaściwe zachowania uczniów (wpisywać uwagi systematycznie i powiadamiać rodziców o niewłaściwym zachowaniu ich dzieci).
- Uczulić uczniów, że wulgarne słownictwo względem drugiej osoby, to też przemoc.
- Zorganizować spotkanie z przedstawicielami władzy.
- USTALENIA KOŃCOWE
Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Szkoły. Dyrektor Szkoły czuwa nad prawidłowością jego realizacji. Za realizację poszczególnych zakresów odpowiedzialni są nauczyciele zadeklarowani, bądź zaproponowani
przez Dyrektora Szkoły. Program Wychowawczo-Profilaktyczny podlega monitorowaniu i ewaluacji. W każdym roku szkolnym załącznikiem Programu Wychowawczo-
- Profilaktycznego będzie harmonogram działań zaplanowanych na dany rok szkolny.
Program Wychowawczo - Profilaktyczny aktualizował i ewaluował zespół nauczycieli
w składzie:
Renata Więcek ,
Urszula Muras
Teresa Franaszek
Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Huminie:
- zaopiniowano uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu 12.09.2024 r.
- przyjęto uchwałą Rady Rodziców w dniu 30.09.2024 r.
- w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim w dniu 30.09.2024 r.